Đề thi Olympic Tiếng Anh lớp 9 vòng 13 năm 2012

Chia sẻ: Trần Phan Bảo Anh | Ngày: | 2 đề thi

0
102
lượt xem
2
download
Xem 2 đề thi khác
  Download Vui lòng tải xuống để xem file gốc
   Like fanpage Thư viện Đề thi Kiểm tra để cùng chia sẻ kinh nghiệm làm bài
Đề thi Olympic Tiếng Anh lớp 9 vòng 13 năm 2012

Đề thi Olympic Tiếng Anh lớp 9 vòng 13 năm 2012
Mô tả bộ sưu tập

Mục tiêu của các bạn là đạt giải cao trong kì thi Olympic Tiếng Anh trên mạng thì đừng bỏ qua bộ Đề thi Olympic Tiếng Anh lớp 9 vòng 13 năm 2012 này nhé. Thông qua việc giải các đề thi này, các bạn học sinh sẽ làm quen dần với độ khó của đề thi, ôn tập lại kiến thức đã học, nâng cao kĩ năng giải đề thi và biết được thêm nhiều kiến thức mới. Chúc các bạn thành công!

LIKE NẾU BẠN THÍCH BỘ SƯU TẬP
Xem Giáo viên khác thảo luận gì về BST
Đề thi Olympic Tiếng Anh lớp 9 vòng 13 năm 2012

Đề thi Olympic Tiếng Anh lớp 9 vòng 13 năm 2012
Tóm tắt nội dung

Mời quý thầy cô và các em cùng tham khảo đoạn trích Đề thi Olympic Tiếng Anh lớp 9 vòng 13 năm 2012 được lấy từ bộ sưu tập cùng tên dưới đây:

Chọn câu trả lời tốt nhất cho những câu hỏi dưới đây.

1. Of the following units, which would be most likely to measure the amount of sugar needed in a recipe for 2 dozen cookies?
A. degrees Celsius
B. milliliters
C. quarts
D. kilograms
E. cups
2. Jim has 5 pieces of string. He needs to choose the piece that will be able to go around his 36-inch waist. His belt broke, and his pants are falling down. The piece needs to be at least 4 inches longer than his waist so he can tie a knot in it, but it cannot be more that 6 inches longer so that the ends will not show from under his shirt. Which of the following pieces of string will work the best?
A. 3 4/5 feet
B. 3 2/3 feet
C. 3 3/8 feet
D. 3 1/4 feet
E. 2 1/2 feet
3. After purchasing a flat screen television for $750, John realizes that he got a great deal on it and wishes to sell it for a 15% profit. What should his asking price be for the television?
A. $800.30
B. $833.60
C. $842.35
D. $862.50
E. $970.25
4. If 300 jellybeans cost you x dollars. How many jellybeans can you purchase for 50 cents at the same rate?
A. 150/x
B. 150x
C. 6x
D. x/6
E. 1500x
5. If 6 is 24% of a number, what is 40% of the same number?
A. 8
B. 10
C. 15
D. 20
E. 25
6. Lee worked 22 hours this week and made $132. If she works 15 hours next week at the same pay rate, how much will she make?
A. $57
B. $90
C. $104
D. $112
E. $122
7. The last week of a month a car dealership sold 12 cars. A new sales promotion came out the first week of the next month and the sold 19 cars that week. What was the percent increase in sales from the last week of the previous month compared to the first week of the next month?
A. 58%
B. 119%
C. 158%
D. 175%
E. 200%
8. If 8x + 5x + 2x + 4x = 114, what is the value of the expression 5x + 3?
A. 12
B. 25
C. 33
D. 47
E. 86
9. If two planes leave the same airport at 1:00 PM, how many miles apart will they be at 3:00 PM if one travels directly north at 150 mph and the other travels directly west at 200 mph?
A. 50 miles
B. 100 miles
C. 500 miles
D. 700 miles
E. 1,000 miles
10. What is the cost in dollars to steam clean a room W yards wide and L yards long it the steam cleaners charge 10 cents per square foot?
A. 0.9WL
B. 0.3WL
C. 0.1WL
D. 9WL
E. 3WL

Hãy tham khảo toàn bộ tài liệu Đề thi Olympic Tiếng Anh lớp 9 vòng 13 năm 2012 trong bộ sưu tập nhé!
Đồng bộ tài khoản